Na co si dát pozor

V těchto pár bodech bych na základě vlastní zkušenosti chtěl shrnout, co se může stát a na co si dát pozor:

  • První rozšířený mýtus je ten, že rakovina prsu nebolí. Omyl – prso většinu mužů bolí, a tím pádem právě toto je první příznak, u kterého by měl člověk zpozornit. Případně pokud si nahmatáte nějaký útvar (často kuličku), jenž ani po cca měsíci nemizí, měli byste zpozornit. Nicméně abych jenom nestrašil, příčin nahmatání takového útvaru může být několik, od tukového váčku, přes svalový spasmus či nezhoubný nádor až po rakovinu. Závažným varovným signálem je výtok z bradavky. V takovém případě je třeba řešit problém ihned.
  • Pokud máte důvodné podezření, že právě u Vás by se mohlo jednat o nádor prsu, nenechte se odbýt a trvejte si na dalších vyšetřeních. Základem je sonografické vyšetření, popř. vyšetření na mamografu. Praktický lékař Vás také může poslat na vyšetření do mamární poradny, kde Vám vystaví žádanku na mamograf. Zde se Vás ujmou odborníci, kteří vědí, jak postupovat a na co se zaměřit.
  • Rakovina prsu u mužů je zrádná. Většina praktických lékařů bohužel neví, že se tato diagnóza může týkat i mužů. Nejčastěji Vás pošlou na vyšetření na chirurgii či ortopedii. V mém případě rakovinu neodhalilo žádné běžné vyšetření. Až po operaci a testování odebrané tkáně na histologii bylo zjištěno, že je nádor zhoubný.
  • Pokud lékaři zjistí, že se jedná o zhoubný nádor, je zapotřebí provést i další vyšetření jako například:

Scintigrafie skeletu – jde o radioizotopovou zobrazovací metodu – malé množství specifické látky označené radioaktivním izotopem putuje krví a monitoruje stav kostí. Vyšetření není nebezpečné, radiofarmakum v jeho průběhu uvolní množství záření srovnatelné s jedním rentgenovým vyšetřením plic nebo páteře. Metoda je schopna odhalit metastatický kostní proces v době, kdy ještě není zjistitelný rentgenem.

Ultrazvukové vyšetření břicha – vyšetření ultrazvukem naprosto ničím nezatěžuje. Umožňuje zachytit ložiskové změny u břišních orgánů a zobrazí i malé množství tekutiny v dutině břišní.

Magnetická rezonance – metoda se užívá k vyšetření páteře a zadní jámy lební, zejména při nejednoznačném nálezu. Je založena na principu silného magnetického pole, takže pacientka není vystavena žádnému škodlivému záření. Nesmí mít ovšem v těle jakýkoli magnetizovatelný materiál, například kardiostimulátor, cévní svorky a náhrady, kovové dlahy nebo šrouby. Při MR (stejně tak při CT) je pacient uložen v „tunelu“ a na počítači se zobrazují řezy vyšetřované části těla.

Výpočetní tomografie (CT) – jedná se o vyšetření rentgenovým zářením, na rozdíl od klasického rentgenu je však pacient snímkován postupně z různých směrů po celém obvodu těla. Výsledkem je počítačové zobrazení tenkých vrstev vyšetřované oblasti, a tedy velmi přesné zachycení jednotlivých orgánů. Výpočetní tomografie upřesňuje rozsah a charakter změn zjištěných rentgenem nebo ultrazvukem a je spolehlivou metodou ke zjišťování mozkových metastáz.

Pozitronová emisní tomografie (PET) – vyhodnocuje metabolické aktivity buněk a je schopna s vysokou přesností zachytit funkční změny orgánů, ve kterých jsou zánětlivá ložiska či nádory.

  • V případě, že Vám opravdu byla diagnostikována rakovina prsu, může se postup léčby případ od případu lišit. Záleží na mnoha faktorech, např. je-li nádor zapouzdřen, zda je jediným ložiskem v těle, zda metastázuje do okolní tkáně atd. Bude Vás pravděpodobně čekat operace, ozařovaní, chemoterapie, biologická léčba a hormonální terapie. Léčba však neprobíhá u všech stejně a ve stejném pořadí. Některé kroky mohou být ve Vašem případě „vynechány“. Záleží na vlastnostech nádoru, jeho citlivosti na estrogen atd.
  • V případě diagnostikování rakoviny prsu bych lékaře požádal o genetické vyšetření. Stejně tak je důležité myslet na to, že pokud ještě nemáte děti, stojí za zvážení zamrazení a uložení spermií. Spermie jsou buňky a chemoterapie je poškozuje. Po chemoterapiích není doporučeno cca 2 roky zakládat rodinu.
  • Další věc je z jiného soudku, a to sice sociální oblasti. V případě, že jste onemocněli rakovinou, máte nárok na invalidní důchod. Nebojte se o něj požádat a využít ho. Jakékoliv finanční zabezpečení se v dané situaci může hodit. Pokud již máte od doktora potvrzenou diagnózu, tj. zhoubný nádor, neváhejte a zajděte na příslušnou správu sociálního zabezpečení, kde Vám poradí, jak postupovat. Nelekejte se, že přiznání důchodu může trvat až půl roku.
  • V případě, že musíte podstupovat chemoterapie, je dobré, když Vás vždy někdo doprovází jako psychická i fyzická podpora. V nemocnici strávíte hodně času a není to procházka růžovým sadem. Nezapomínejte na to, že vše se dá zvládnout a ve dvou se to lépe táhne. Hlavní je se tomu nepoddat a mít chuť a vůli žít dál.
  • Podpůrná léčba, tj. ta biologická (jednou za 3 týdny infuze, nebo injekce do stehna) a hormonální (Tamoxifen) nezpůsobuje závažnější problémy. U hormonální terapie je třeba počítat s tím, že se budete cítit jako žena v přechodu, tj. mít návaly horka, budete náladoví a občas přecitlivělí.
  • Pokud v době léčby máte nějaké problémy nebo se chcete na něco zeptat, neváhejte se obrátit na ošetřujícího lékaře. Právě on/ona tu jsou od toho, aby Vám pomohli. Neděje-li se tak a Vy nemáte ve svého lékaře důvěru, změňte ho. Dobrý vztah mezi lékařem a pacientem je nedílnou součástí toho, abyste se uzdravili. Jde o Vaše zdraví.